بازرگانی مودت | قضاوت افراد از روی چهره
14664
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-14664,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-4.2.3,vc_responsive

قضاوت افراد از روی چهره

qode interactive strata

04 اکتبر قضاوت افراد از روی چهره

دکتر هارتلی و گروه تحقیقاتی اش می خواستند بدانند حال که نخستین قضاوت افراد فقط با نگاه کردن چهره و بر اساس ویژگی های آن شکل می گیرد، آیا می توان این ویژگی ها را به دقت سنجید؟

در این تحقیق عکس صورت هزار نفر را به حداقل شش نفر نشان دادند و از آنها خواستند برای ۱۶ ویژگی مختلف مثل قابل اعتماد بودن یا هوش به عکس ها نمره بدهند. در نهایت این ارزیابی به سه خصلت کلیدی کاهش پیدا کرد؛ خوش برخورد بودن، سلطه طلبی یا جذابیت.

با اندازه گیری ویژگی های صورت در این هزار عکس و ادغام آنها با نمره هایی که گرفته بودند، دکتر هارتلی و همکارانش یک مدل ریاضی طراحی کردند تا نشان دهد هر ویژگی صورت چه تاثیری بر قضاوت دیگران می گذارد.

در قدم بعدی، کامپیوتر با استفاده از این مدل ریاضی، صورت های کارتونی طراحی کرد که القا کننده خوش برخوردی، سلطه طلبی و جذابیت (با درجات مختلف) و نیز صورت هایی با حالت های بینابین باشند.

در مرحله آخر این چهره های کارتونی را به افراد داوطلب نشان دادند و درباره تاثیری که بر آنها گذاشته بود، سوال کردند. پاسخ ها با آنچه قرار بود چهره ها القا کنند، مطابقت می کرد. برای مثال وقتی کامپیوتر قرار بود چهره فرد خوش برخورد را طراحی کرده باشد، کسانی که آن را می دیدند نیز همین استنباط را داشتند.

اما آیا می توان گفت مثلا مدل خاص ابرو یا چانه باعث چه نوع قضاوتی در افراد می شود؟

دکتر هارتلی محتاطانه پاسخ می دهد: بسیار دشوار است که بگوییم یک ویژگی مشخص یک تاثیر اجتماعی خاص را ایجاد می کند، به این دلیل که یک ویژگی خاص مثلا مدل ابرو در ترکیب با ویژگی های دیگر صورت متفاوت به نظر می رسد.

با این حال بطور کلی می توان به این نتیجه رسید افرادی که چهره های عضلانی دارند بیشتر بعنوان افراد سلطه طلب و آنها که لبخندی بزرگ بر لب دارند، افراد خوش برخورد و قابل اعتماد قضاوت می شوند.

آنچه می تواند نگران کننده باشد، تاثیر بزرگی است که یک نگاه زودگذر به چهره افراد بر قضاوت ما می گذارد.

دکتر هارتلی گفت: اگر ما قضاوت خود را بر اساس این تاثیرات زودگذر بنا کنیم ممکن است مشکل ساز شود، بخصوص در دنیای امروز که ممکن است فقط یک عکس از کسی در شبکه های اجتماعی ببینیم و مجبور باشیم قضاوت خود را بر اساس آن شکل دهیم، اما از طرف دیگر این می تواند برای طراحان، نقاشان و عکاسان بسیار سودمند باشد و به این ترتیب بتوانند عکس یا طراحی خود را با همان تاثیری که مد نظرشان است، تولید کنند.

این مدلسازی برای انیماتورها هم می تواند بسیار مفید باشد، زیرا انیماتور باید به طرح خود جان دهد و با چهره قهرمانان خود تاثیر خاصی بر بیننده بگذارد و با تغییری اندک، به چهره آنها بعد اجتماعی بدهد.

2 نظر
  • admin
    ارسال شده در 15:32h, 06 دسامبر پاسخ

    Great responsive WordPress theme.

  • admin
    ارسال شده در 15:33h, 06 دسامبر پاسخ

    The materials in his design reveal the perception toward space, surface and volume. Moreover, he likes to use natural materials because of their aliveness, sense of depth and quality of individual. He is also attracted by the important influences from Japanese Zen Philosophy.

نظر شما چیست؟